Spa Hotel Ulrika

ilustrace-GolfmaniaVe svém dlouhém „brožovaném" životě jsem stihl vyzkoušet většinu běžných sportů, některé z nich jsem dlouhá léta dělal i závodně. Běhal jsem na lyžích, občas jsem nazul i sjezdovky, hodně jsem běhal, hrál hokej i fotbal, tenis i stolní tenis, rád jsem si zaplaval, pár let jsem dělal i přístrojové potápění... Nejvíc mě ale zaujaly nohejbal, který jsem hrál závodně asi třicet let, a cyklistika, kterou miluji a na kole jezdím hodně dodnes. Myslel jsem si proto, že žádný další sport mě už nemůže ničím překvapit. Teprve když jsem začal hrát golf, zjistil jsem, jak hluboce jsem se mýlil!

Golf je úplně jiný
Golf je úplně jiný sport než všechny ostatní sportovní disciplíny, které jsem v životě vyzkoušel, naprostá většina golfistů je stejného názoru a ke stejnému přesvědčení dojde prakticky každý, kdo s golfem začne. I tento fakt je jedním z mnoha důvodů, proč je tato hra tak „chytlavá". Kdo ji jednou vyzkouší, obvykle si ji rychle zamiluje.
Proto je pozoruhodnou a poněkud paradoxní skutečností, že značná část budoucích golfistů obvykle k této kratochvíli přistupuje se značnými pochybnostmi a nedůvěřivě, což je způsobeno obecnou nedůvěrou a obezřetným přístupem ke všemu, co neznáme.
I já sám se musím přiznat, že jsem v tomto směru nebyl výjimkou! Dokonce jsem dlouho veřejně přezíravě tvrdil, že golf jsou jen „takový kuličky pro velký kluky" a že jediný rozdíl mezi touto dětskou hrou a golfem spočívá v tom, že do kuliček se cvrnká prstem a do golfového míčku takovou divnou hokejkou.
Když jsem později golf náhodou vyzkoušel při jisté společenské akci a velmi rychle jsem si ho zamiloval, ještě dlouho mi kamarádi můj dřívější výrazně negativní postoj škodolibě připomínali, než jsem se proti tomu obrnil fikaným výrokem, že „své názory nemění jenom blbec".

Jiná je sama podstata hry
Odlišnost golfu je dána samou podstatou hry, kde na rozdíl od jiných sportů je jediným skutečným soupeřem hráče hřiště, nikoli protihráč, jako třeba při tenisu, badmintonu atd. Každý golfista si hraje svůj souboj s hřištěm, své výsledky si hráči ve flightu jen porovnávají, ale nejde o přímý sportovní souboj „kdo s koho". I tak pochopitelně vzniká mezi hráči jistá rivalita, ale je daleko méně výrazná než při jiných sportech, což z golfu činí ideální a nekonfliktní společenskou zábavu.
Pokud někdo i přesto při golfu zatouží zažít pocit sportovního klání se soupeřem, je tu vždy možnost zahrát si jamkovku, kde je sice stále hlavním soupeřem hřiště, ale taktika hry je upravována nejen podle základní zásady dostat míček do jamky na co nejnižší počet ran, ale i podle toho, jak se právě daří našemu soupeři.
Naprostá většina amatérských hráčů na celém světě nicméně golf vnímá především jako zajímavou a proměnlivou hru, skvělou kratochvíli, možnost strávit několik hodin s přáteli v příjemném prostředí a po hře se s nimi ještě pobavit na devatenácté jamce. Sportovní zápolení a účast na amatérských turnajích skutečně zajímá jen malý zlomek z rekreačních hráčů (viz následující článek).

Další odlišnosti golfu
V golfu je hodně věcí úplně obráceně než v jiných sportech. Některé sportovní disciplíny se nám zpočátku jeví nesmírně obtížné, ale brzy zjistíme, že zvládnout je na slušné rekreační úrovni je poměrně snadné. Golf se zprvu jeví snadný a fyzicky nenáročný, velmi rychle však zjistíme, že jde o jeden z technicky nejnáročnějších sportů a že dokonale se ho nenaučíme vlastně nikdy!
Například v atletice je k dosažení co nejlepšího výkonu třeba vybudit psychiku až na pokraj sportovního transu, zarputile a usilovně bojovat o dobrý výsledek. „Zarputile bojovat" v golfu znamená donutit se zůstat ledově klidný, uvolněný a soustředěný.

U většiny jiných sportů je nezbytné dát do svého výkonu co nejvíce síly, vložit do něj co nejvíce úsilí. V golfu je naopak žádoucí veškeré úsilí vložit do uvolněného švihu, namísto udeření do míčku vší silou.
U jiných míčových her platí otřepané pravidlo – když nevíš co s míčem, vystřel na branku! Sázka na náhodu poměrně často vyjde! U golfu můžete také vsadit na náhodu, ale když to vyjde, jedná se vskutku o velkou náhodu! Zejména u záchranných ran zní první pravidlo minimalizovat riziko a volit raději sázku na jistotu.
U jiných sportů je nezbytné udržet dokonalé soustředění po celou dobu výkonu. U golfu, kde jedno soutěžní kolo trvá nejméně 4,5–5 hodin, není reálné udržet koncentraci po celou dobu hry. Proto je naopak třeba naučit se absolutně soustředit jen na zhruba 30 vteřin, tedy na přípravu a provedení švihu, a mezi jednotlivými ranami a při přechodu na další jamku se umět uvolnit.

Golf je jeden z nejzdravějších sportů
To nejdůležitější na konec. Golf patří nepochybně mezi nejzdravější sporty, zejména pro seniory, kde už fyzické přetěžování organizmu rozhodně není žádoucí. I tím se golf výrazně odlišuje od většiny jiných sportů kladoucích na tělo velkou zátěž. Protože při hře neběháme, ale pouze chodíme, nikdy nevystavujeme tělo nadměrné zátěži a tep vlivem fyzického výkonu při hře stoupá jen mírně.
Po hřišti se pohybujeme cca 5 hodin, tudíž i nízká zátěž přispívá k udržení základní fyzické kondice. A pokud je to třeba, napomáhá při redukci nadváhy. Navíc trávíme volný čas v kontaktu s přírodou a na čerstvém vzduchu, což má ze zdravotního hlediska samo o sobě velký význam.
Golf je proto pro seniory opravdu ideální náplní volného času. Jestliže se budeme udržovat alespoň v přiměřené kondici, můžeme ho hrát až do velmi vysokého věku, jak nám v praxi ukazují seniorští golfisté na celém světě.

Převzato z časopisu GOLF 7/2017
Text: Jaroslav Drbohlav, ilustrační foto: Ingram Image


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...