Vincentka-golfinfo

Fontana-750Fontana je rakouský golfový klenot, hřiště naleštěné odshora dolů a zase zpátky, hřiště s klubovnou jako zámek, hřiště s ohromným jezerem modrým jako šmolka, hřiště s nejdražším fíčkem široko daleko. Asi oprávněně – Fontana je skutečně svátek, zážitek, určitě stojí za pověstný hřích, aspoň občas. Ale teď na ní najdete i těžké mašiny a náklaďáky, kdesi, kde nehrajete, se pilně pracuje.

 

 

Fontana-Moritz-250Manažer hřiště Moritz Münkner vládne ve svých šestadvaceti letech provozu hřiště už od roku 2017. Jak se to přihodilo, v tak mladém věku? A co pro vás Fontana znamená?

U mě to šlo ráz naráz. (směje se) Mezi roky 2014 až 2017 jsem studoval a zároveň pracoval ve zdejším sekretariátu. V roce 2017 přišla nabídky od majitele, abych převzal roli klubmanažera, protože ten předchozí končil. Byl to docela skok, ale za ty předchozí roky už jsem toho dost znal. A co pro mě Fontana znamená? Hobby, práci, teď zrovna moc práce, protože už dva roky probíhá velká přestavba hřiště. Velice všestranná celodenní náplň.

Co se na hřišti přestavuje?

Rád bych řekl všechno, ale úplně tak to není, jezera a většina fervejí zůstává tak, jak byla. Jinak se buduje komplet – všechna odpaliště, bankry i greeny. Cílem je modernizace a lepší možnost pořádat zde velké turnaje.

Vy už jste tady mívali European Tour.

Ano, v letech 2006 až 2009. Ale tehdejšímu majiteli se nezamlouvalo, že EPGA Tour najednou nechtěla jen bezplatně na týden uzavření hřiště, jak bylo původně domluvené, ale najednou chtěli i další peníze za to, že u nás svůj turnaj odehrají. Tak vedení další ročníky vypovědělo.
Nový majitel má na turnaje jiný názor, přestavba se dělá i kvůli velkým turnajům. Evropskou túru bychom samozřejmě zase rádi přivítali, ale myslíme ještě výš... (Výš už je jen Ryder Cup, ale Moritz svou větu neupřesnil...). Také tady má za pár let stát hotel, bude tady výkonnostní centrum rakouského golfu, výuka trenérů...

Za hřištěm stále přibývá domů. Kolikátá je to fáze výstavby? Pamatuju si třetí.

Už pátá a šestá, developeři jsou úspěšní. Celkem je v plánu šest fází. Pozemky nejsou nekonečné. Z našich 350 členů jich má svůj dům, byt nebo pokoj v této rezidenční zástavbě asi polovina. A z těch má možná víc než polovina svou vlastní buginu, jezdí s ní na hřiště, ale i na nákup, ke známým na návštěvu...

Vedle centrálního jezera je krásná pláž. Smí na ni hráči po hře?

Dřív byl vstup na pláž (a samozřejmě plavání) v ceně green fee. Ale od nějaké doby je to zpoplatněno zvlášť, ve všední dny se dá koupit denní vstupenka za 25 euro.

Ještě jednou se vraťme ke změnám.

Těm, kdo tady pár let nebyli, se hřiště zdá hodně zpřeházené. Postupně se spousta strojů posouvá, ale vždycky se dá hrát celá osmnáctka, i když občas musíme zaimprovizovat. Teď končí práce na sedmnáctce, které se změny dotkly hodně. Původní poloostrov, na který se hrálo, zůstal, ale green se posunul dozadu, až k místům, kde stála odpaliště další jamky. To je dobré pro slabší hráče – původní green ležel těsně za vodou, teď je před ním prostor, a těžší pro dobré hráče, protože za greenem, kde byl prostor původně, moc místa nezbylo. Celá přestavba má také cíl redukovat náklady na běžnou údržbu a šetřit přírodu. Chceme zelené hřiště ve více smyslech toho slova.

Co je ještě v plánu a kdy se přestavba uzavře?

Práce mají skončit v příštím roce, ten rok musí všechno ještě dorůst, v roce 2022 to všechno bude komplet hotové. Pak hřiště přenormujeme, zatím je nejtěžší osmička, ale jeví se další kandidáti. Pro mě osobně (Pozn. red.: M. Münkner má HCP 15) osmnáctka. Těšíme se na velké turnaje, ale nejen na mezinárodní – u nás se hrají velké prestižní firemní podniky, jezdí sem skupiny z celého světa.

Jak se na tomto projevilo jarní zavření hřiště?

Klub má rezervy, přežili jsme ve zdraví, ale samozřejmě nám utekla spousta peněz z firemních turnajů. Každý takový větší turnaj dělá 15 tisíc euro a některé ještě víc, tohle se tak hned nedohoní. Chybějí taky velké skupiny z USA a dalších vzdálenějších zemí.

Klasický dotaz – jezdí k vám čeští hráči?

Ano, hrávají tady své turnaje, hraje se tady i GPA Trophy, která přivádí dost českých golfistů, ale jezdí sem i jednotlivci, dva, tři, čtyři... některé už znám.

Převzato z časopisu GOLF 9-10/2020
Za rozhovor děkuje Ivo Doušek

Foto: Fontana GC


UŽITEČNÉ INFORMACE
FONTANA GC
Adresa: FONTANA Sportveranstaltungs GmbH, Fontana Allee 1, 2522 Oberwaltersdorf, Austria
Tel.: +43 (0) 2253 606 2203
Web: www.fontana.at
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (m): 6 366 (bílá) | 5 972 (žlutá) | 5 601 (modrá) | 5 331 (červená)
Green fee – hlavní sezona: 140 € (po–čt) | 155 € (pá–ne)


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...