Vincentka-golfinfo

Belgie MilleniumBelgičané umějí žít a naučí vás to během jediné návštěvy. Kouzlu Flander tak podlehnete snadno a rychle. Jednou z nejpříjemnějších skutečností týkajících se golfového výletu do Belgie je geniální a pohodlná dosažitelnost – letecky z Prahy jste v Brusselu za půldruhé hodiny a chcete-li tentýž den hrát, jste za dvacet minut na nejbližším golfovém hřišti. Druhá dobrá zpráva: greenfee nejsou drahá a hřiště nabývají přeplněná!

I když to trvalo několik generací, než se golfová vášeň z Britských ostrovů dostala přes kanál La Manche na kontinent, Belgie golfu velmi rychle propadla a vznikalo jedno hřiště za druhým. Dnes má země s 10,5 miliony obyvatel bezmála 80 golfových hřišť.
Málokdo možná ví, že je domovem druhého nejstaršího golfového klubu na kontinentu, Royal Antwerp byl založen už v roce 1888. Belgická hřiště hostila četné mezinárodní turnaje, kterých se zúčastnili velké hvězdy jako Palmer, Player, Faldo, Strange, Woosnam, Ballesteros, Faldo, Westwood, Clark. Ti všichni ocenili belgické fairwaye...

S kamarádkou jsme letos zvolily Vlámsko, oblast kolem Bruselu, která je známá jako „vlámský diamant" a kterou vymezují aglomerace Bruselu, Antverp a Gentu.

Belgie WingeWinge Golf & Country Club 34 minut od letiště
Kolem půl hodiny od bruselského letiště, uprostřed lesa v bezprostřední blízkosti panství Winge, v oblasti zvané Hageland, je domov prvního námi navštíveného hřiště. Dříve se klubovna a restaurace nacházela v objektu starého zámku, dnes tu stojí hypermoderní klubovna s vyhlášenou restaurací a kompletním profesionálním golfovým zázemím.
Známý anglický profesionál Petr Townsend chtěl při navrhování svého prvního hřiště zřejmě ukázat amatérům, zač je toho loket. Winge Golf nemá k peklu daleko, ale to neznamená, že byste toto mimořádně zajímavé, těžké a technické hřiště, které nic neodpustí, měli vynechat.

Z velké části se táhne lesem, malebnou krajinou bez zástavby, což představuje uklidňující protiklad k jeho obtížnosti. Jamky jsou často velmi dlouhé, třípary většinou nad 150 metrů, v cestě vám pravidelně stojí stromy. Hraje se nejen v otevřené přírodě, ale i v lese, přesnost je tudíž nutností, jinak míček nenajdete. Překážkami se to jen hemží, když ne bunkery, tak jezírka s vysokým rákosím. Když se blížíte k osmnácté jamce a myslíte na zdárný konec, končí krátký třípar na ostrovním greenu, navíc před terasou, takže ani zde vás stres neopustí.
Hřiště je velmi rozsáhlé (65 hektarů), takže pěšáci s bagem na zádech padnou po hře únavou.

Belgie MilleniumMillennium Golf
Provoz na tomto hřišti byl zahájen – jak už název napovídá – v roce 2000. Tento velkoryse pojatý vnitrozemský links je perfektním příkladem zakomponování golfového zařízení do přírody. Krásné prostorné fairwaye obklopené jezery, takticky umístěné bunkery a především ostrovní greeny vyžadují vysokou míru soustředění a dobrou strategii.
Millenium je nejdelší hřiště v Belgii – od odpaliště první jamky ke greenu 18. jamky měří 6 300 metrů. 80 hektarů velký areál s nádhernými kaštany, buky a rododendrony, které lemují pláže jezera, kde vidíte surfaře a lodičky, vyvolává atmosféru dovolené.

Prezidentem klubu je Jaak Pieters, otec Thomase Pieterse, který v roce 2015 vyhrál na Albatrossu Czech Masters. Letos si ve vzteku zničil ve finále putter, takže se úspěch neopakoval.
Kromě 18jamkového mistrovského hřiště tu najdete i jednodušší devítku Compact (jen tříparovky), která je velmi oblíbená pro trénink krátké hry. Děti od 4 do 12 let zde mohou hrát na bambini course.
Pěkná moderní klubovna se může pochlubit i skvělou restaurací a velkou terasou. A pozor: míče na driving range a tahací vozíky máte k dispozici zdarma! Klubovna je moderní a skvěle vybavená a restaurace je na vysoké úrovni. Co si více přát?

Belgie CleydaelCleydael Golf & Country Club
Nedaleko Antwerp najdete další pozoruhodný golfový klub. Cleydael Golf & Country Club dostal jméno po středověkém zámku ze 14. století, který se nachází nedaleko klubovny a je využíván na reprezentační, nejen klubové akce.
Osmnáctijamkové hřiště ve starém, skvěle udržovaném parku často hostilo v devadesátých letech European Ladies Tour a v poslední době se tu pravidelně koná Belgian Challenge Tour.
Vzniklo podle návrhu architekta Paula Rollina. Prvních devět jamek se nachází v lese, druhá devítka je otevřenější. Každá jamka představuje opravdovou výzvu. Technicky slabší hráči nebudou zrovna nadšeni. Signature hole je osmnáctka s výhledem na zámek. Nezapomeňte do něj nakouknout. Klubovna s příjemnou restaurací „Tafel 19" se nachází hned vedle zámku.

Tři hřiště určitě pro golfové vyžití postačí. Kultura volá. A Brusel za návštěvu určitě stojí.

V Bruselu se setkává celý svět
Sedíte-li se zavázanýma očima v bruselském metru, můžete mít pocit, že jste střídavě v New Yorku, Sao Paolu, Istanbulu, Moskvě, Paříži nebo v Římě. Pokud se však usadíte v jedné z typických hospod a srkáte číšníkem doporučené teplé třešňové pivo, pak je naprosto jasno – jste v Bruselu.
Centrum Bruselu je poměrně malé a dá se obejít pěšky. Do samého srdce města, na Grote Markt, se však díky mnoha pohostinným kavárničkám a restauracím vyplatí přijít až tehdy, když vás bolí z procházek po Bruselu nohy. A nevybírejte turistické restaurace v Rue Boucher, kousek dál jsou levnější a stejně kvalitní restaurace, kde si pochutnáte na vyhlášených mušlích. A ke všemu dostanete, aniž byste se ptali, čerstvé hranolky.

A nezapomeňte na čurajícího chlapečka Manneken Pis ze 17. století, který je symbolem Bruselu. Je daleko menší, než jste čekali. Měří pouhých šedesát centimetrů a byl vytvořen v 17. století sochařem J. Duquesnoyem. Když se před čtyřmi sty lety ztratil malý chlapec svému otci, ten přislíbil bohatou odměnu tomu, kdo ho najde, a navíc že věnuje městu sošku zobrazující jeho syna v situaci, v níž bude nalezen. A svůj slib dodržel. A pozor – Manneken Pis má sestru Jeanneke Pis, jež sedí na konci ulice Impasse de la Fidelité.

Mini Europe – zajímavý výlet
Kousek od Atomia, které připomíná světovou výstavu v roce EXPO 1958, se nachází park miniatur Mini-Europe, kde najdete kolem 350 modelů významných stavebních památek starého kontinentu – od Big Benu přes berlínskou zeď až po Corridu v Seville, dohromady z více než 80 měst Evropské unie.
W: www.minieurope.com

Muzeum komiksů
Málokteré město na světě má samostatné muzeum komiksů – Brusel však ano. A mýlíte se, pokud se domníváte, že ho navštěvují převážně děti. Belgičané milují komiksy a nadšenci, kteří této vášni zůstali věrni, se navzájem označují jako „bédéfilové". Expozice v majestátní budově světoznámého architekta Victora Horty je dokonalá, podrobně a přitažlivou formou seznamuje s historií komiksů až do současné doby.
W: www.cbbd.be

Nejznámější nákupní třída
Je jí Rue de Brabant a její obrovské nákupní centrum City 2. Nejznámější značkové obchody najdete na Rue Antoine Dansaert.

Kde složit hlavu?
Nejlépe mimo rušnou metropoli. Půl hodiny od Bruselu se nachází půvabné městečko Mechelen s naprosto neuvěřitelným hotelem Martin´s Patershof. Když zadáte adresu a dorazíte do cíle, octnete se před kostelem a vevnitř najdete čtyřhvězdičkový hotel. Již při vstupu do chrámové lodi, dnes hotelové lobby s recepcí, bude naprosto uneseni. Jedná se totiž o neuvěřitelnou rekonstrukci františkánského kostela, který byl odsvěcen a citlivě přestavěn na hotel.
Ke spolupráci byli přizváni ti nejlepší architekti a historici. Bylo zachováno maximum historických prvků. Ve většině pokojů jsou místo oken vitráže a snídá se přímo u oltáře. Moderní vybavení je samozřejmostí, takže hosté si mohou lebedit ve vlastní vířivce.
Vybavení interiéru řídila sama majitelka Huguette Martin, která volbou forem a materiálů, nasvětlení a barevných tónů dokonale sladila moderní design s historickou atmosférou. A ty postele! Čela postelí mají gotický tvar a luxusní matrace z Belgie a pohádkové osvětlení odrážející se ve vitrážích – to vše zajišťuje opravdu andělský odpočinek.
A kdyby se františkáni chtěli náhodou vrátit, není nic jednoduššího, než hotel vrátit jeho původnímu poslání. Speciální ocelová konstrukce, která jistí jednotlivá patra, je snadno odstranitelná a hotel se opět přemění v chrámovou loď.
Hotel patří rodině Martinů, kteří mají podobné hotely po celé Belgii. Vyzkoušeli jsme ještě jeden v Lovani – Klooster Hotel. Zde se jedná o zrekonstruovaný historický klášter přímo v centru města. Navzdory tomu, že jej najdete v jedné z historických uliček, patří k němu i dokonalá zahrada, kde se za pěkného počasí podává snídaně.
W: www.martins-hotels.com

Martin's Golf Pass
Martin's Golf Pass je partnerství 14 golfových klubů a skupiny hotelů Martin's Hotels. Na geniální myšlenku sdružit golfové kluby se skupinou hotelů přišel před 17 lety zakladatel John Martin a dnes představuje Martin's Golf Pass nejatraktivnější belgickou golfovou destinaci, známou v celé Evropě.
Jednotlivá hřiště a hotely se nacházejí maximálně jednu hodinu jízdy autem od Brusselu a Antverp. Mezi hotely skupiny Martin's Hotels figurují nejen vysoce luxusní čtyř- a pětihvězdičkové hotely, ale i jednoduché a dobře vybavené tříhvězdičkové hotely, nechybí ani apartmány. Všechny nabízejí přitažlivé balíčky a kvalitní golfový servis.
W: www.martinsgolfpasss.com

Pivo pro znalce
Nejen během cestování po Belgii narazíte na pivo Stella Artois. Historie značky sahá až do roku 1366, kdy k velkému rozvoji města Leuven přispíval i pivovar „Den Hoorn". V 18. století byl pivovar prodán Sebastienu Artois, po němž řemeslo převzali potomci.

Lehce pitelný ležák s charakteristickou vyrovnanou chutí, skvělým řízem, příjemnou hořkostí a obsahem alkoholu 5,2 % je dnes nejprodávanějším belgickým pivem. Navíc jeho servírovací rituál, zcela odlišný od ostatních ležáků na světovém trhu, činí z piva Stella Artois pivo pro opravdové znalce. Každý rok se pořádá v Belgii mistrovství světa v čepování a servírování tohoto piva. Pokud barmani dodržují všech devět kroků rituálu, pak je zaručeně každá sklenice Stella Artois dokonalým chuťovým zážitkem.

Převzato z časopisu GOLF 1-2/2018
Text a foto: Natascha Kames

JAK SE DOMLUVÍTE?
Po jazykové stránce je Belgie nejednotná. Nizozemsky mluví přibližně 60 % obyvatel, francouzsky 40 % a německy necelé 1 %. Brusel, ve kterém žije 8 % obyvatel, je oficiálně bilingvní (francouzsko-nizozemský). Původně se v Bruselu mluvilo převážně nizozemsky, avšak poté, co Belgie získala roku 1830 nezávislost, převládla v hlavním městě francouzština, která byla jediným oficiálním jazykem.
Francouzsky se hovoří převážně na jihu země, vlámsky zase na severu. Němčina se užívá na malé části území na východě Belgie.

UŽITEČNÉ INFORMACE

WINGE GOLF & COUNTRY CLUB
Adresa: Winge Golf & Country Club, Leuvensesteenweg 252, B-3390 Sint Joris Winge, Belgium
Tel.: +32 16 63 40 53
Web: www.wingegolf.be
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (m): 6 049 (bílá) | 5 781 (žlutá) | 5 365 (modrá) | 5 113 (červená)
Green fee: 60 € (po–pá) | 70 € (so–ne, sv.)

MILLENNIUM GOLF
Adresa: Millennium Golf, Donckstraat 30, B-3583 Paal-Beringen, Belgium
Tel.: +32 13 61 89 50
Web: www.millenniumgolf.be
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (m): 6 063 (bílá) | 5 725 (žlutá) | 5 231 (modrá) | 4 785 (červená)
Green fee: 65 € (po–pá) | 80 € (so–ne, sv.)

CLEYDAEL GOLF & COUNTRY CLUB
Adresa: Cleydael Golf & Country Club, Groenenhoek 7-9, B-2630 Aartselaar, Belgium
Tel.: +32 3 870 56 85
Web: www.cleydael.be
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (m): 6 059 (bílá) | 5 687 (žlutá) | 5 168 (modrá) | 4 903 (červená)
Green fee: 60 €/50 € (po–pá)/(1. 11–31. 3.) | 80 €/70 € (so–ne, sv.)/(1. 11.–31. 3.)


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...